20-26 luty 2023 r. - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Od 20 lutego rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Polska Policja wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się w obchody. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną.
Mając na uwadze potrzebę stałego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia, 22 luty został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw. W związku z powyższym, w okresie od 20 lutego 2023 roku do 26 lutego 2023 roku obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, koordynowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
W imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości zachęcamy także do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem telefonu: +48 222 309 900 oraz korzystania z bezpłatnej pomocy doraźnej oferowanej przez podmioty, których adresy znajdują się na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
W tym roku kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie od 20 do 26 lutego. Jak co roku, również Policja chętnie włącza się w obchody. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa. Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 20 do 26 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości.
Pamiętaj, każda osoba fizyczna, której dobro chronione prawem bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest uznawana według prawa za ofiarę i może żądać respektowania swych praw.
Proszowicka Policja wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach, również włączają się w obchody. W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, zarówno w Komendzie Powiatowej Policji w Proszowicach jak i w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie będą pełnione dyżury od 20.02 do 26.02.2023r. w godz. 07:00-17:00.
W załączeniu dane kontaktowe poszczególnych jednostek pełniących dyżur.