Małopolscy policjanci wykorzystali akcje szczepienia seniorów do edukacji w zakresie zapobiegania oszustwom
Praktycznie co kilka dni na terenie Małopolski dochodzi do zdarzeń, podczas których przestępcy, podając się za wnuczka, policjanta lub inną osobę, dokonują oszustw na szkodę osób starszych. Dlatego małopolscy policjanci postanowili dotrzeć do seniorów z informacjami jak nie dać się oszukać, wykorzystując akcję szczepienia osób z tej grupy wiekowej.
Do akcji dołączyli również Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, którzy w dniu 17 lutego 2021 roku przeprowadzili akcję dla seniorów w ośmiu Punktach Szczepięń na terenie powiatu proszowickiego. W ramach akcji wykorzystano plakaty, które zostały umieszczome w widocznych miejscach w każdym z Punktów Szczepięń.
W ostatnim czasie wiele jest zdarzeń, w których seniorzy stają się „ofiarą” oszustów. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo osób starszych podjęto akcję zmierzające do ich ostrzegania. Z uwagi na panującą pandemię trudno jest zorganizować spotkania z seniorami, w trakcie których można by było przekazać wskazówki na temat oszustw np. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Ale w obecnych czasach możliwe jest dotarcie do tych osób przy zachowaniu reżimu sanitarnego poprzez plakaty i ulotki. Ponieważ seniorzy po iniekcji, powinni pozostać co najmniej 15 minut na miejscu pod ścisłą obserwacją, prowadzoną pod kątem nagłych działań niepożądanych, czas ten będzie mógł być wykorzystany na zapoznanie się z treściami profilaktycznymi. W materiałach, które właśnie trafiają do seniorów przedstawiamy przykłady najczęstszych oszustw dokonywanych na starszych osobach jak również przedstawiamy rozwiązania, jak się należy zachować, aby nie dać się oszukać.
Plakaty powstały w ramach projektu, pn. „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Założeniem projektu było dotarcie poprzez dzieci do seniorów, aby te następnie przekazywały im wiedzę o zapobieganiu oszustwom.
Każdego dnia dochodzi do zdarzeń, podczas których przestępcy, podając się za wnuczka, policjanta lub inną osobę, dokonują oszustw na szkodę osób starszych.
Zmyślonych historii jest wiele, oszuści mogą podawać się za:
-
członka rodziny,
-
policjanta,
-
urzędnika,
-
pracownika banku,
-
personel medyczny itp.
Uważaj, gdy ktoś do ciebie dzwoni i prosi o pieniądze, ponieważ:
-
jest w trudnej sytuacji życiowej,
-
Twój krewny uniknie kary więzienia,
-
musisz pomóc w tajnej akcji policyjnej,
-
Twoje pieniądze w banku są zagrożone.
Aby nie stać się ofiarą przestępstwa:
-
upewnij się, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje,
-
nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
-
nie pozostawiaj pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez oszustów,
-
nie podawaj żadnych danych przez telefon.
Pamiętaj:
-
Policja NIGDY nie informuje przez telefon o prowadzonych przez siebie sprawach,
-
Policja NIGDY nie pobiera pieniędzy od obywateli,
-
w razie wątpliwości zadzwoń na 112.
Nie daj się oszukać - bądź ostrożny w kontakcie z osobą obcą!