Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie proszowickim za rok 2020.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od września 2016r. Mamy początek nowego roku, więc warto podsumować działalność tego narzędzia. Sprawdźmy więc o jakich zagrożeniach informowali proszowickich funkcjonariuszy internauci.
Policjanci Komedy Powiatowej Policji w Proszowicach, podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa za 2020 rok. Przez okres roku, internauci zgłosili 208 zagrożeń wymagających sprawdzenia przez policję. Potwierdzono 52,4 % zagrożeń zgłoszonych. Najczęściej zgłaszaną kategorią było przekraczanie dozwolonej prędkości - 86 przypadków. Kolejne zgłoszenia dotyczyły takich kategorii jak: spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 46, nieprawidłowe parkowanie - 16, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 16, dzikie wysypiska śmieci - 9, nielegalne rajdy samochodowe - 4, niewłaściwa infrastruktura drogowa - 3, używanie środków odurzających – 1 przypadek.
Każde zgłoszenie, które zostało zaznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, było szczegółowo weryfikowane przez policjantów zarówno pionu prewencji jak i ruchu drogowego. Wszystkie zagrożenia wskazane przez mieszkańców powiatu, na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa były sprawdzane i eliminowane. Z powyższych zgłoszeń 77 potwierdzono i wyeliminowano, a 5 wyeliminowano i przekazano poza policję.
Przypominamy, co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jak można z niej korzystać.
Intuicyjna i powszechnie dostępna aplikacja umożliwia wskazanie Policji występujących zagrożeń, w miejscu zamieszkania zarówno z wykorzystaniem komputerów jak i urządzeń mobilnych. Dzięki przeprowadzonej już od samego początku funkcjonowania na szeroką skalę promocji praktycznego i łatwo dostępnego narzędzia, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa szybko stała się popularnym kanałem komunikacji z Policją. Mieszkańcy chętnie informują Policję o nurtujących ich problemach, wpływających na ich poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.
Mapa zagrożeń jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, a jej obsługa jest na tyle łatwa i przystępna, by każdy obywatel mógł z niej skorzystać. To bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu.
Internauta, który korzysta z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń, a jest ich aż 27, należy wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Znajdują się tam między innymi takie kategorie jak: akty wandalizmu, dzikie kąpieliska, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, miejsca niebezpieczne na wodach, miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejścia przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, osoba bezdomna wymagająca pomocy, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, utonięcia, używanie środków odurzających, wałęsające się bezdomne psy, wypalanie traw, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, znęcanie się nad zwierzętami, zła organizacja ruchu drogowego czy żebractwo.
Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. W Komendzie Powiatowej Policji w Proszowicach do obsługi zdarzeń wyznaczono koordynatorów, którzy na bieżąco monitorują obszary pod kątem zagrożeń nanoszonych na mapę. Mundurowi sporządzają z tego kartę weryfikacji zagrożenia, którą przekazują odpowiedniemu kierownikowi komórki organizacyjnej. To na tej podstawie podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia.
Trzeba jednak pamiętać, że w razie zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Ponieważ mapa nie służy do informowania o nagłych zdarzeniach, które wymagają natychmiastowej interwencji policji.