AKTUALNOŚCI

„Escape Van” - policyjny projekt edukacyjny związany z handlem ludźmi

Data publikacji 23.05.2024

Wczoraj (22.05.br.) na Rynku w Olkuszu miały miejsce działania edukacyjno-informacyjne na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi. Powyższe przedsięwzięcie jest projektem wspólnie zorganizowanym przez holenderską policję wraz Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, polską Policja oraz Strażą Graniczną. Projekt realizowany jest pod nazwą ESCAPE TRUCK z wykorzystaniem „Escape Van-a”, tzw. pojazdu ewakuacyjnego/pokoju zagadek.

W środę 22 maja br. na płycie Rynku w Olkuszu odbył się pilotażowy projekt wspólnie zorganizowanym przez holenderską policję wraz Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, polską Policja oraz Strażą Graniczną. W przedmiotowym projekcie wykorzystany został „Escape Van”, tzw. pojazd  ewakuacyjny/pokój zagadek, z którego wyjście odbywa się poprzez rozwiązanie zagadek/zadań wymagających współpracy w grupie i logicznego myślenia. Pomieszczenia w pojeździe zostały tak przygotowane, aby odzwierciedlały bardzo trudne warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy.

We wczorajsze spotkanie zaangażowani byli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz funkcjonariusze z Komend Powiatowych garnizonu małopolskiego m.in. Olkusz, Kraków, Chrzanów, Oświęcim, Miechów, a także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach. Zadaniem policjantów było podnoszeniu społecznej świadomości na temat zjawiska handlu ludźmi poprzez m.in.: działania edukacyjno-informacyjne poruszające powyższą problematykę, skierowane do ogółu społeczeństwa, w tym kampanie informacyjne, upowszechnienie wiedzy dotyczącej zjawiska handlu ludźmi wśród młodzieży szkolnej oraz osób poszukujących pracy. Ponadto policjanci wspólnie z kilku osobową grupą, wchodzili do pojazdu „Escape Van”, gdzie przedstawiali prawdziwą historię ofiar handlu ludźmi, a następnie obserwowali jak uczestnicy grupy radzą sobie w rozwiązywaniu interaktywnych zagadek, umożliwiających wydostanie się z poszczególnych pomieszczeń. Dla społeczeństwa powyższe spotkanie było okazją do spotkania się z funkcjonariuszami Policji, i uzyskania od Nich szelkach informacji w zakresie powyższego zagadnienia, ale także na temat innych interesujących ich tematów jak np. wstąpienie w szeregi Policji.  

Celem projektu ESCAPE TRUCK jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zagadnienia handlu ludźmi i dotarcie z działaniami profilaktycznymi w tym obszarze do możliwie jak największej liczby mieszkańców w Polsce.

Handel ludźmi jest jedną z najbardziej haniebnych i okrutnych formą pogwałcenia praw człowieka, czyniącą z życia ludzkiego przedmiot handlu, sprzedaży, eksploatacji i nadużyć, co w konsekwencji obraca życie ludzkie w ruinę.

Według kodeksu karnego (art. 115 § 22 kk) za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w:

  • werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
  • transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
  • dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
  • przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
  • przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
  • lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:

  • przemocy lub groźby bezprawnej,
  • uprowadzenia,
  • podstępu,
  • wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  • nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  • udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a kk), a zatem stanowi zbrodnię.

Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu, karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa, ten czyn zagrożony jest  karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Inf. dot. handlu ludźmi portal gov.pl

Powrót na górę strony