Prawie 1300 wykroczeń ujawnionych przez małopolskich policjantów ruchu drogowego podczas wojewódzkich działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
W środę 24 stycznia br. na terenie Małopolski prowadzone były pierwsze w tym roku wojewódzkie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których ujawniono 1291 wykroczeń.
Najwięcej z nich, tj. 515 dotyczyło kierujących pojazdami przekraczających dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Ponadto ujawniono 54 wykroczenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu kierujących wobec pieszych tj. wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 260. Najczęstsze z nich to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. Ponadto policjanci ujawnili 14 wykroczeń popełnionych przez kierujących rowerem.
Działania prowadzone były w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo wypadku drogowego. W ubiegłym roku w Małopolsce doszło do 529 wypadków z udziałem pieszych (o 45 więcej niż w roku 2022), w których zginęło 30 osób (o 2 więcej niż w roku 2022). Jeśli chodzi o rowerzystów liczba wypadków z ich udziałem wyniosła 458 - uległa zmniejszeniu o 6 natomiast liczba zabitych zwiększyła się z 4 do 8.
Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów drogowych. Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg. Przypominamy! Pieszemu zabrania się:
• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
• przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze,
• przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
Bardzo ważne jest, aby kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność, zmniejszył prędkość oraz ustąpił pierwszeństwa pieszemu zarówno wchodzącemu, jak i znajdującemu się na przejściu dla pieszych.
Kierujący pojazdami podczas trudnych warunków atmosferycznych muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i poruszaniu się z prędkością bezpieczną, która niejednokrotnie jest niższa niż wskazują znaki i przepisy.