AKTUALNOŚCI

Już ponad 2000 zatrzymanych praw jazdy z jednego powodu

Dotychczas, w 2021 roku, ponad 2 tys. kierujących straciło prawo jazdy w Małopolsce za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Apelujemy o jazdę z dozwoloną prędkością – wówczas wypadków na pewno będzie mniej.

W okresie od 1 stycznia do 6 czerwca 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 2058 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Jest to o 389 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Przedstawione liczby pokazują jak kierujący ignorują obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Nawet tak duża dolegliwość jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, nie powstrzymuje ich od niebezpiecznego zachowania na drodze.

Dominującą przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, dlatego działania policyjne są szczególnie nasilone w tym zakresie. Apelujemy o rozsądek na drodze i koegzystencję z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego.

Działania policyjne wpływają na poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach, gdyż w ciągu 5 miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 5 miesięcy 2020 roku.
W bieżącym roku doszło do:
•    687 wypadków, tj. o 101 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co stanowi 13% spadek;
•    w wypadkach 49 osób poniosło śmierć, tj. o 7 mniej, co stanowi 12,5% spadek;
•    odnotowano  788 rannych, tj. o 115 mniej, co stanowi 13 % spadek.
Przypominamy, że:
• przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy - zostaną mu całkowicie cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Powrót na górę strony