AKTUALNOŚCI

1 maja – Święto Pracy

Corocznie 1 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który znany jest jako Święto Pracy. Święto to jest kojarzone różnorako. Osoby starsze pamiętają to jako uroczyste pochody organizowane przez władze komunistyczne, natomiast dla młodego pokolenia jest to początek długiego weekendu majowego.

1 maja przypada Święto Pracy, znane też jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Obchodzone jest od ponad wieku w wielu krajach świata. Zostało ustanowione na kongresie w Paryżu przez Drugą Międzynarodówkę Socjalistyczną w 1890r. dla upamiętnienia protestu robotników w Chicago z 1886 roku. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników, także emigranci z polski. Protest został brutalnie stłumiony przez policję.

Na terytorium Polski pierwsze obchody Święta Pracy odbyły się w 1890 r. Formalnie 1 Maja stał się ustawowym świętem państwowym dopiero w roku 1950. Uroczystości obowiązkowo odbywały się corocznie w całym kraju, poczynając od dużych miast, aż po wsie i małe miasteczka. Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany, uczestnicy pochodu podzieleni byli na „kolumny” i „oddziały”, co miało umożliwić kontrolę nad tłumem liczącym dziesiątki, a nieraz i setki tysięcy osób.

Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL. Co prawda,  po tym okresie różne środowiska organizowały wiece z okazji Święta Pracy, ale nigdy już nie miały one i nie mają takiego zasięgu jak w czasach PRL.

W Kościele katolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika bądź Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracujących.

Święto Pracy 1 maja pozostało w Polsce uroczystością państwową i jest dniem wolnym od obowiązków zawodowych zarówno u nas, jak i w wielu państwach w Europie i na Świecie.

 

 

Źródło: dzieje.pl Historia Polski

 

Powrót na górę strony